وبلاگ زبان آموزان

آموزش زبان انگلیسی

سایتهایی که هر دانشجویی قبل از تحقیق باید ببیند
ساعت ۸:۱٠ ‎ب.ظ روز ۱۳۸٧/۱۱/۱  کلمات کلیدی:

یکی از بازدید کنندگان محترم درباره  تاریخچه زبان انگلیسی در ایران از من سوالی داشتند که من بدلیل نداشتن اطلاعات کافی این موارد جهت تحقیق به نظرم رسید . این موارد در سایتها ی مختلفی نقل شده است که مشخص نیست چه کسی زحمت این کا ر را کشیده است تا من ذکر منبع کرده باشم. روی عنوانها اگر کیک کنید به سایت مورد نظر می رود . در ضمن دوستانی که در این زمینه اطلاعاتی دارند لطف کنند به بنده خبر بدهند. با تشکر

 

شش سایت که هر دانشجویی قبل از تحقیق باید ببیند :
اینترنت یکی از مهمترین منابعی است که امروز می توان از آن برای کسب اطلاعات در زمینه های مختلف استفاده کرد. اگر چه حجم اطلاعات مفید موجود در اینترنت به زبان فارسی در مقایسه با دریای عظیم اطلاعات انگلیسی در شبکه بسیار اندک است اما حرکت های مهمی در این زمینه انجام شده است. پنج سایت زیر از آن جهت از بین ده ها سایت آموزشی فارسی زبان انتخاب شده اند که اولا کاملا به زبان فارسی می باشند و ثانیا دسته بندی موضوعات آن ها به نحوی است که می تواند مورد استفاده طیف وسیعی از علاقه مندان قرار بگیرد. با این حال این سایت ها هنوز نمی توانند بطور کامل نیازهای دانش آموزان و دانشجویان را مرتفع سازند و همچنان منابع انگلیسی پاسخ گوی نیاز آن هاست. اگر چه نیاز امروز ، یادگیری و تسلط بر زبان انگلیسی را می طلبد اما باید برای افزایش کمی و کیفی این گونه سایت ها کوشید.

ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
بیشتر کسانی که کاربر اینترنت هستند و از آن استفاده دیگری به غیر از چت کردن و چک کردن ایمیل می کنند ، ویکی پدیا را می شناسند. مجموعه سایت های ویکی که به زبان های بسیار زیادی از جمله فارسی عرضه شده است در واقع یک دانشنامه جهانی و غیر انتفاعی است که هر کسی می تواند مطلبی در آن اضافه کند و حتی مطالب دیگران را اصلاح کند. از این جهت ویکی کاملترین منبع برای تحقیق می باشد. تا لحظه نوشتن این مطلب، هزاران نوشتار به زبان فارسی در موضوعات مختلف از جمله علوم پایه (فیزیک - ریاضیات - شیمی - زیست‌شناسی - جغرافیا - زمین‌شناسی - ستاره‌شناسی) ، علوم کاربردی (مهندسی - فناوری - رایانه - پزشکی - علم بهداشت - حقوق - مدیریت - کشاورزی - ارتباطات - اقتصاد) ، علوم انسانی ، فلسفه ، فرهنگ و هنر در سایت موجود بوده که به راحتی با جستجو کردن در آن قابل مشاهده می باشد. ویکی پدیا از آن جهت که کاملا توسط خود کاربران نوشته و برور رسانی می شود نیازمند مساعدت تمامی کسانی است که در هر زمینه اطلاعاتی دارند. در حال حاضر تعداد نوشتارهای ویکی فارسی در مقایسه با ویکی های زبان های دیگر مانند انگلیسی ، آلمانی ، هلندی ، ژاپنی و ... بسیار اندک (در حدود یک دهم) است.

مهندس
مهندس را می توان در ردیف سایت های اشتراک گذاری لینک (Web2.0) قرار داد. این سایت یک پورتال علمی است که محتویات آن که در واقع لینک به مطالب مفید و اخبار جدید است ، توسط کاربرانش تامین می گردد. سایت مهندس ، هنوز در مراحل آزمایشی به سر می برد و استفاده از لینک های آن برای عموم آزاد است اما با عضویت در سایت که البته رایگان و راحت است می توان لینک های جدید ارسال کرد و به لینک هایی که دیگران اشتراک گذارده اند رای داد. همانطور که از اسم سایت مشخص است ، مهندس تمرکز خود را بر روی رشته های فنی- مهندسی گذارده است. در حال حاضر دسته بندی های سایت شامل اغلب رشته های مهندسی می شود. لینک های مرتبط با کامپیوتر، مکانیک، الکترونیک، عمران، معدن، متالورژی و ... به راحتی از طریق دسته بندی های انجام شده قابل دسترسی و استفاده می باشد.

آکادمیست
وب سایت آکادمیست یا دانشجویان ، آن گونه که در صفحه اول آن نیز آمده است در اواخر سال 1385 شمسی و با هدف گردآوری مطالب و مقالات پراکنده علمی کار خود را آغاز کرده است. سایت ظاهر ساده ای دارد و به سادگی کاربران را به صفحه های مورد نظرشان هدایت می کند. عضویت در سایت در صورتی که بخواهید فقط از امکانات اصلی آن استفاده کنید اجباری نیست ولی برای استفاده از تالارهای گفتگو و عضویت در انجمن های آن و همچنین درج مطالب و مقالات و نظراتتان این کار الزامی می باشد. آن چه که از صفحه راهنمای سایت برمی آید، برای استفاده از امکانات سایت ممکن است در آینده هزینه ای از اعضا دریافت شود اگرچه در حال حاضر استفاده از این امکانات به طور کامل رایگان است. دانشجویان بر خلاف مهندس، بیشتر بر روی مطالب مرتبط با رشته های علوم انسانی و تجربی متمرکز شده است. فهرست منابع سایت دانشجویان را می توان در این صفحه مشاهده کرد.

رشد
شبکه ملی مدارس ایران (رشد)، بر خلاف سایت های ذکر شده دولتی است و دفتر توسعه فن آوری اطلاعات آموزشی مسئولیت آن را بر عهده دارد. این سایت بیشتر برای دانش آموزان مفید است ولی در برخی زمینه ها می تواند مورد استفاده دانشجویان نیز قرار بگیرد. شاید بخش انجمن های آن را بتوان مفیدترین قسمت آن ذکر کرد. پایگاه رشد، به هیچ وجه انتظاراتی را که از یک سایت با منابع مالی قوی می رود برآورده نمی کند و برای مثال بخشی در بانک نرم افزار آن که می تواند به یک مرجع برای برنامه های مفید آموزشی و رایگان بدل شود می توانید برنامه AV Voice Changer را دانلود کنید!

* این دفتر یک سایت دیگر هم دارد که البته کمی قابل تحملتر است. سایت دانشنامه ، هم فارسی است و هم دسته بندی موضوعی دارد اما بیشتر به درد دانش آموزان می خورد.

من می پرسم
iaskit یک موجود از نوادگان نسل جدید وب، یعنی وب 2 است. iAskIt محلی است تا افراد بتوانند سوالات خود را در زمینه‌های مختلف مطرح کنند و پاسخ آن‌ها را از دیگر کاربران دریافت کنند. اگر سوالی ذهن شما را به خود مشغول کرده است و یا می خواهید در مورد موضوعی اطلاعاتی دریافت کنید می توانید سوال خود را در اینجا مطرح کنید. سوال ها در دسته بندی های موجود دسته بندی می شوند. سایت iAskIt از روی Yahoo!Answer الگوبرداری شده است ولی هنوز راه زیادی را در پیش دارد تا به عنوان پاسخگوی های ایرانیان تبدیل شود.

مقالات علمی ایران
نزدیک به نیمی از مقالاتش در مورد کامپیوتر است ولی در رشته های دیگر هم مقالاتی دارد. چیزهای خوبی در این سایت پیدا می شود. برای نمونه می توانید مقاله جالبی در مورد " الگوریتم کلونی مورچه" که از جدیدترین نظریه های مهندسی برق است در این سایت پیدا کنید. نکته مثبت این سایت این است که مقالات در نسخه PDF برای دانلود وجود دارد ولی برای استفاده ازامکانات سایت ، ثبت نام اجباری است.

* مسلما سایت های زیادی مشابه سایت های مذکور وجود دارد. پس اگر شما هم سایتی را می شناسید که می تواند به این لیست کوچک اضافه شود  آن را در قسمت نظرات معرفی کنید تا به لیست افزوده شود

 

برای این که مقالات علمی داری مرتبه‌ی علمی را پیدا کنید، می‌توانید از گوگل اسکالر هم  استفاده کنید:


http://scholar.google.com
این سایت، مقالات مختلف علمی مربوط به مؤسساتی مانند IEEE و ACM و … را فهرست می‌کند