تبلت /Tablet

بیشتر بحث های داغ بر سر آموزش با برد هوشمند و تبلت می باشد. فن آوری بردهای هوشمند از اوایل قرن ۲۱ مرسوم شده است و تقاضا برای استفاده از آن در همه کلاسها وجود دارد . همانطور که از زمان می گذشت و پول بیشتری صرف فن آوری بردهای هوشمند می شد ، بسیاری از بردهای هوشمند نصب شده قدیمی ،چیزی جز تخته های وایت برد معمولی بسیار گران نبودند.
در حقیقت ، در روزهای اول، بردهای هوشمند ” مورد عدم پذیرش” از سوی معلمان قرار می گرفتند و بر این باور بودند که” کلیکر” در مقایسه با بردهای هوشمند و تبلت ، تاثیر مستقیم بسیار بیشتری روی فراگیری دانش آموزان و آموزش موثر دارد. 

کاربرد تبلت ها در کلاس

تبلت به نوعی یک رایانه شخصی بی سیم و قابل حملی است که دارای صفحه ای لمسی می باشد. تبلت ها در حالت کلی کوچکتر از نوت بوک های رایانه ای هستند ، اما از تلفن های هوشمند بزرگترند . بنابراین اگر یک دستگاه محاسباتی از یک صفحه نمایشگر لمسی استفاده کند و تلفن همراه نباشد، به آن تبلت می گوییم .امروزه مدل‌های متنوع، سادگی و جذابیت استفاده بویژه برای دانش آموزان و دانشجویان و دیگر کاربردهای آن، این ابزار را در ردیف پرفروش‌ترین ابزارهای فناوری قرار داده است.

با کاربری آسان نرم افزار برد هوشمند ، تاکنون درسهای بسیار خلاق و جذابی توسط معلمان در سراسر کشور تهیه شده است که در راستای تدریس موضوعات جالب و با روش تعاملی می باشد و قطعا جای بسی تعجب و شگفتی دارد . فقط لازم است که قدم به یکی از این کلاس ها بگذارید ، تا افزایش انرژی و انگیزه دانش آموزان را در کلاس درس احساس کنید.

قطعا هر فن آوری جدید و امکاناتی دارای مزایا و معایبی است . شاید مهمترین عیب کاربرد تبلت ها ،کنترل کلاس توسط معلم و استاد است. در این زمینه نرم افزارهای مدیریت کلاسی نیز توسط آموزش و پرورش تهیه شده است . اما نکته مهم فرهنگ سازی و بومی سازی آنان است .

اما بارزترین مزیت استفاده از تبلت‌ها عبارت است از:

حذف آلودگی صدا و حرارت، حجم و وزن کم و قابلیت جابجایی بالا، انرژی مصرفی اندک (در مقایسه با سایر رایانه‌ها)، صرفه‌جویی در هزینه‌های خرید کتاب و کاغذ (در بلند مدت)، مناسب بودن برای مطالعه کتاب، تماشای فیلم، گردش در اینترنت و استفاده از محتواهای الکترونیکی و مناسب بودن برای یادداشت برداری و ثبت نکات از دیگر مزیت‌های استفاده از این فناوری عنوان شده است.

سایر مطالب مرتبط:

  منبع : هوشمند سازان ایمن پردازش (behprice.com)

مترجم: حبیب الماسیان