وبلاگ زبان آموزان

آموزش زبان انگلیسی

داشتن اعتماد به نفس
ساعت ۸:٥۱ ‎ق.ظ روز ۱۳۸٧/۳/٥  کلمات کلیدی:

اعتماد به نفس

 

اینکه چطور درباره خودمان فکر می کنیم ، به اعتماد به نفس ما مربوط می شود. یعنی  مقداری که ما به خودمان ارزش و احترام گذاشته و خود را می پذیریم .

اعتماد به نفس یکی از مهمترین ویزگیهای حیاتی است که موجب رضایت و سلامتی ما می گردد. اگر از اعتماد به نفس بالایی برخوردار باشیم آنگاه صداقت و صداقت پیشگی ، دوست داشتن دیگران و روبرو شدن با مسائل جدید برایمان آسانتر می گردد.

 

مقایسه خود با دیگران

وقتی خود را با دیگران مقایسه می کنیم ، آنوقت رضایت داشتن از خودمان مشگل می شود ؛ ازجمله مقایسه خود با الگوهای (جامعه) هنرپیشگان یا حتی با افرادی که کسب و کار بهتر و نمرات بالاتری نسبت به ما دارند .

کسب اعتماد به نفس مشگل است ، اما راههایی برای رسیدن به آن وجود دارد:

  • خیلی مهم است که از انجام کارهایی که موجبات رنجش شما را فراهم می آورند آگاهی داشته باشید. به طور مثال ، آیا به خودتان اعتماد ندارید ؟ زود دلخور می شوید ؟ از خود و دیگران انتقاد می کنید ؟

آیا وقتی که غمگین می شوید و یا دیگران شما را اذیت می کنند چیزی نمی گویید؟ آیا (بجای زندگی در زمان حال) در گذشته سیر می کنید ؟ ( اگر این طور باشد) این نحوه عملکرد و نظایر آنها از اعتماد به نفس پایین شما ناشی می شود .

 

  • بدانید چگونه با خودتان صحبت کنید . چیزهایی که درباره خودمان فکر می کنیم احساسات مارا شکل می دهند . وقتی همیشه منفی فکر می کنیم ، آنوقت آن را به همان صورت باور می کنیم. این عادت میتواند طرز فکرمان را تغییر دهد.از نکات منفی که بازگو می کنید و یا با آنها درگیر هستید ، شناخت پیدا کنید . اگر این کار را واقعا مشگل میدانید ، بدانید که تمام چیزهای منفی که می گویید فی الواقع حقیقت ندارند .

 

  • کسی نمی تواند ما را به داشتن طرز فکر منفی درباره خودمان وادار کند؛ این بدست خود ماست . همینطور هم بدست خود مان است که درباره نکات مثبت ، بیشتر فکر کنیم . روی نکات مثبت خودمان دست بگذاریم که (درواقع) همگی به نحوی از آنها برخورداریم و تنها با کمی نگاه به خودمان می توانیم این کار را شروع کنیم ، هر زمان که خودتان را منفی -گرا دیدید ، این تفکرات مثبت را تکرار کنید .

 

  • یاد بگیرید که بگویید « چه اشکال دارد...» . به طور مثال چه اشکال دارد که آن آقا / خانم امروز از شما بهتر باشد و یا ترکه ای تر باشد و به سرو وضعش رسیده باشد . اهمیت ندارد که آنها شادتر باشند . بلکه توجه شما باید به خودتان باشد نه دیگران . اگر بگذارید این احساس در شما بوجود آید ، آنوقت برای داشتن اعتماد به نفس بیشتر تلاش خواهید کرد. اول ممکن است احمقانه به نظر برسد ، اما با تمرین کردن ، آسان می شود و کسی هم نمی تواند از این کار شما باخبر شود . دیری نمی گذرد که افکار منفی جای خود را به افکار مثبت بیشتری می دهند . بنابراین اگر بهتر فکر کنید، احساس بهتری هم بدست خواهید آورد .

 

  منبع:   www.abc.net.au.com

                               مترجم : حبیب الماسیان