این مطلب جالب و بحث برانگیز  را یکی از دوستانم ارسال کرده اند . به صحت و سقم آن کاری ندارم . اما سالهاست که این سوال در ذهنم شکل گرفته است که چرا باید این ماهی های مظلوم و بی گناه قربانی این خواسته های نامعقول و رسم ها و آیین های  بعضا  بی پایه و اساس و بی رحمانه ما شوند . نظر شما در این مورد چیست ؟ من که دیگر حاضر نیستم ماهی بخرم! 

پیشاپیش فرارسیدن  این عید باستانی را  به تمام ایرانیان عزیز تبریک می گویم

 

عید نوروز و ماهی قرمز

 

تجارت ماهی قرمز مدت هاست که در دوره زمانی ۱۵ اسفند تا ۱۵ فروردین شکل میگیرد تجارتی که محصول آن هیچ ریشه ای در تاریخ باستانی عید نوروز ایرانی ندارد .

۸۰ سال پیش به همراه ورودچای به ایران ماهی قرمز نیز که سمبل عید چینی ست به سفره های هفت سین مراسم عید نوروز ما وارد شد غافل از اینکه در عید چینی ماهی قرمز را رها میکنند تا زندگی جریان یابد و ما ماهی قرمز را اسیر تنگ بلورین میکنیم تا همزمان با رشد سبزه های سفره هایمان و باروری زمین هر روز او را به مرگ نزدیک و نزدیک تر کنیم  .

جالب است بدانید در هیچ کدام از مراسم سنتی مان در مورد نوروز ماهی قرمز جایگاهی ندارد در میان رسوم زرتشتی در سفره عید انار به نشانه باروری و عشق و یا سیب سرخ درون ظرف آب مقدس رها میشود تا عشق و باروری همچنان پاینده بماند. اگر ایرانی ها می دانستند که ماهی قرمز هیچ ریشه تاریخی در سفره هفت سین ندارد به جای پرداخت برای خرید و قتل ماهی های قرمز به بهانه عید، سیب قرمز یا انار را در آب رهامیکردند که ریشه در تاریخ این دیار دارد .

هر سال ایام عید ۵ میلیون قطعه ماهی میمیرند. ۵ میلیون قطعه ماهی قرمز به خاطر رنگ و لعاب سفره هفت سین، به خاطر هیچ و عجیب نیست اگر بدانیم در صورتیکه ایرانی ها از خرید ماهی قرمز منصرف شوند این تجارت سیاه روزی پایان خواهد یافت. عجیب نیست اگر باور کنیم سیب سرخ یا انار همان سرخی هفت سین ایرانی ست که ریشه در تاریخ چند هزار ساله سنت ما دارد .

 

عجیب نیست اگر تابلوی معروف هفت سین کمال الملک را در کاخ گلستان به تماشا بنشینیم و ببینیم که او نیز ماهی قرمز را میان سفره هفت سینش طراحی و نقاشی نکرده است .

ماهی قرمز در سفره هفت سین ایرانی جایی ندارد پس لطفاًماهی قرمز نخرید

 

/ 1 نظر / 8 بازدید
روشندل

سلام وبلاگ آموزش زبان En-FA در تلاش است با ارائه مطالب آموزشي در زمينه‌هاي: مقالات آموزش زبان بانك عبارات مكالماتي دو زبانه آموزش زبان مطبوعاتي نكات گرامري معرفي سايت هاي آموزش گام موثري در اعتلاي سطح آموزشي برداشته شود. لذا از شما دعوت مي شود از مطالب وبلاگ بازديد و در صورت تمايل لينك وبلاگ را در وب سايت خود قرار دهيد.