نحوه خواندن زبانهای خارجی

 

دریافتن مفهوم اصلی متن ، به حدس زدن معانی لغات کمک می کند .
همچنین چنانچه مشغول شنیدن یک گفتگو هستید بر روی لغاتی که معنی آنها را نمی دانید مکث نکنید و متمرکز نشوید . سعی کنید تا انتهای صحبت را بشنوید و بعد در مورد لغات جدید فکر کنید . پس از آنکه معنی لغات جدید را حدس زدید ، به فرهنگ لغات مراجعه کنید و صحیح بودن حدس خود را کنترل کنید . خواهید دید که در بسیاری از موارد حدسهای شما صحیح هستند و یا به مفهوم صحیح لغت بسیار نزدیکند .
چنانچه مطلبی که می خوانید و یا می شنوید لغات ناآشنای بسیاری دارد ، جستجو در فرهنگ لغات برای یافتن معنی تک تک آنها کار مشکل و خسته کننده ای بوده و شما را از یادگیری بیزار می کند . بنابراین از بین این لغات جدید ، تعدادی از مهم ترین آنها را که به نظر می رسد نقش بیشتری در انتقال مفهوم مطلب بعهده دارند انتخاب نمائید و بدنبال فهمیدن و بخاطر سپردن معنای همان تعداد باشید . بتدریج که دامنه لغات شما وسیعتر می شود ، از تعداد لغات ناآشنایی که با آنها برخورد می کنید ، کاسته می شود . به این نکته بسیار پراهمیت توجه داشته باشید که شما نیازی ندارید تا همه لغات موجود در یک زبان را بخاطر بسپارید .
بنابراین در برخورد با واژه های یک زبان می توانید آنها را به سه گروه تقسیم کنید . گروه اول واژه هایی هستند که نیازی به بخاطر سپردن آنها ندارید ، زیرا واژه های کم کاربردی هستند . گروه دیگر واژه هایی هستند که نیاز دارید به هنگام شنیدن و یا خواندن یک متن معنی آنها را بفهمید و گروه آخر واژه هایی که نیاز دارید خودتان از آنها استفاده کنید . البته واضح است که واژه های گروه سوم ، واژه هایی هستنند که لازم است وقت بیشتری برای آنها صرف کنید .
با لغات جدیدی که می آموزید جمله بسازید هیچگاه سعی نکنید یک لغت را به تنهایی بیاموزید ، بلکه حتما آن را در یک جمله یا عبارت جای دهید و بعد از آن عبارت رابه خاطر بسپارید . این کار را همانطوری انجام دهید که یک دانش آموز سالهای اول دبیرستان با لغات جدیدی که می آموزد انجام می دهد .

هر چقدر که می توانید و فرصت دارید منتها و کتابهایی را که به آن زبان وجود دارند و در اختیار دارید مطالعه کنید و در حین مطالعه به مفاهیم و کاربردهای متفاوت واژه های مختلف توجه کنید .
هر چقدر که می توانید مطالعه کنید ، حتی اگر آنچه را که می خوانید به خوبی نفهمید باز هم چنین مطالعه ای ، شما را با واژه های بیشتری آشنا می کند و بار دیگر که در متنی دیگر با آن واژه برخورد کنید بهتر به معنای آن پی می برید .
می دانید که در هر زبانی با استفاده از پیشوند ها ، پسوندهای مختلف و با بکار بردن ریشه های مختلف کلماتی زیاد ساخته می شود . به عنوان مثال اگر شما بدانید که پشوندهای er و or در زبان انگلیسی علامت فاعلی هستند آنگاه به راحتی می توانید دریابید که worker  به معنی کارگر و teacher  به معنی آموزگار می باشد .
حفظ کردن کلمات از فهرست لغات ، اگر چه گاهی اوقات ضروری به نظر می رسد ، ولی بهتر است که تا حد امکان کمتر انجام شود چون مشکلترین و در عین حال کم فایده ترین روش برای به خاطر سپردن لغات همین روش است . در چنین مواردی به جای حفظ لغات از یک فهرست آنها را گروه بندی کنید .
این گروه بندی می تواند مختلف با توجه به معنای کلمات ، ساختار گرامری و یا ریشه های مشترک آنها انجام گیرد .
یک فرهنگ لغات ( dictionary) مناسب برا ی خود تهیه کنید .

یک فرهنگ لغات مناسب ، اطلاعاتی بسیار بیشتر از معنی لغت را در اختیار زبان آموز قرار می دهد.
اطلاعاتی مانند :
1- متضاد ها و مترادف های هر لغت و تفاوت کاربرد آنها.

(synonyms & Antonyms )
2- نحوه تلفظ لغات   (pronunciation )
3- کاربرد لغات مختلف در مورد اشیاء یا محلها (Different usage of words)
4- مشخص کردن نقش لغت در جمله مثلا اسم - صفت - قید - فعل و ...

(Grammatical Functions)

5- کاربرد خاص لغت برای جنس مذکر یا مونث


7- لازم یا متعدی بودن فعل

6- قابل شمارش یا غیر قابل شمارش بودن اسم . 7- حالت جمع لغاتی که جمع بستن آنها بی قاعده است مانند : child - children 9- قسمت سوم افعال بی قاعده 10- آشنایی با املای صحیح لغات و اطلاعاتی مشابه اینها که برای زبان آموز می تواند بسیار مفید باشد .

استفاده از فرهنگهای یک زبان (انگلیسی به انگلیسی) ممکن است برای یک زبان آموز مبتدی مشکل ، خسته کننده و وقت گیر باشد . با این وجود این مشکلات بعد از مدتی که زبان آموز بیشتر به فرهنگ لغات خود آشنا شد ، کمتر می شود . در اینجا استفاده از فرهنگ آکسفورد مقدماتی یا  (Elementary)توصیه می شود.


یکی از بهترین و ساده ترین راه برای آموختن تلفظ صحیح لغات در یک زبان خارجی استفاده از نوارهای مکالمه ای است که به زبان مورد نظر شما  وجود دارد

 در برخورد با نوارهای مکالمه به روشهای مختلف می توان عمل کرد شاید بهترین روش آن باشد که ابتدا حداقل 3 بار به هر درس فقط گوش دهید بدون آنکه به کتاب مراجعه کنید . (البته اگر نوار شما کتابی هم دارد که معمولا همینطور است ) تلفظ لغات جدیدی را که می شنوید چند بار تکرار کنید . (البته در صورتیکه که مطمئن هستید درست شنیده اید ) پس از سه بار شنیدن هر درس مطمئنا مفهوم کلی درس را در خواهید یافت


در مرحله دوم ، کتاب را باز کنید و همزمان با گوش دادن به نوار ، متن نوشته شده را هم ببینید . چنانچه لغتی را به اشتباه شنیده اید حالا با استفاده از متن درس تلفظ صحیح آنرا تکرار کنید .
در مرحله سوم ، یکبار بدون استفاده از نوار، متن درس را بخوانید و معنی لغاتی را که نمی دانید در فرهنگ لغات بیابید .
در مرحله چهارم : بدون استفاده از کتاب یکبار دیگر به نوار گوش دهید و میزان درک مطلب خود را بسنجید .
اگر پس از خوب گوش دادن به نوار ، متن نوار را با صدای خود بر روی یک کاست ضبط کنید و سپس به صدای خود گوش کنید متوجه اشکالهای گفتاری خود می شوید و بهتر می توانید آنها را برطرف کنید .
بنابراین از این تمرین برای افزایش مهارت در گفتگو و قدرت درک شنیداری خود استفاده کنید .

در این مرحله استفاده از کتابهای Tactics for listening or Tune in ) )  که به صورت تخصصی روی مهارت شنیداری شما کار می کنند توصیه می شود


فراگیری ساختارهای  دستوری و املاء

در ابتدا در مورد یادگیری املاء کلمات توصیه می شود که از حواس پنجگاه خود به نحوی مطلوب استفاده کنید . به طور مثال قرار است واژه (Dinner ) را یاد بگیرید. ابتدا اگر این واژه را به همراه تصویر موبوط به آن ببینید در اینجا از حافظه تصویری هم برای یادگیری مدد گرفته اید . حال با نوشتن این کلمه در یک یا چند خط و همزمان با تکرار کردن آن با صدای نسبتا بلند به ترتیب از  حواس لامسه و بینایی و سپس شنوایی نیز استفاده کرده اید. یعنی شما با این کار  از بخشهای مختلف حافظه خود استفاده مطلوبی کرده اید . نکته ای که نباید فراموش کرد استفاده هر واژه در جملات است و از حفظ کردن جملات نقش موثری در یادگیری شما خواهد داشت.

 

 

/ 9 نظر / 80 بازدید
محمد

با تشكر از مطلب بسيار عالي شما. من هم استفاده كردم. زبان آموزي روش داره كه متاسفانه در دوران تحصيل مدرسه و حتي دانشگاه به ما آموزش داده نمي شه و تقريبا همه مشكل زبان داريم. اگر فرصت شد به وبلاگ هاي من هم سر بزن www.persian2009.persianblog.ir www.irrigation1.persianblog.ir محمد والي پور - كارشناس ارشد آبياري و زهكشي

محمد

با تشكر از مطلب بسيار عالي شما. من هم استفاده كردم. زبان آموزي روش داره كه متاسفانه در دوران تحصيل مدرسه و حتي دانشگاه به ما آموزش داده نمي شه و تقريبا همه مشكل زبان داريم. اگر فرصت شد به وبلاگ هاي من هم سر بزن www.persian2009.persianblog.ir www.irrigation1.persianblog.ir محمد والي پور - كارشناس ارشد آبياري و زهكشي valipour_mo@yahoo.com

oujeboland

خدمت استاد زحمتکش و گرامی سلام عرض میکنم . آقا استاد برنامه نویسی ما در کلاس وقتی از ما پرسید فکر میکنید در انگلیسی چرا بعضی از لغات مثل better , banner , forbidden "مثالها از خودمه" در وسط کلمه حروف تکراری دارن . من گفتم چون بین دو حرف صدادار قرار گرفتن . استاد منو تشویق کرد اما بعدا من متوجه شدم این پاسخ اشتباه بوده و تشویق هم بی مورد . میخواستم بپرسم چه موقع حروفات در بین چنین کلماتی تکرار میشن و چه قاعده ای داره ؟

پیام

سلام دوست عزیز. خسته نباشید. همان طور که خود شما بهتر میدانید بهترین روش برای تقویت زبان انگلیسی دیدن فیلم است. ما برای شما این زمینه را فراهم کردیم و هر فیلم را برای اولین بار در ایران با قیمت 100 تومان میدهیم شما میتوانید تمامیه فیلمهای روز دنیا رو از ما بخواین به همراه زیر نویس فارسی و انگلیسی !! خواهشمندیم برای یک بار هم از سایت ما دیدن فرمایید. با تشکر فراوان.

oujeboland

یک سوأل دیگه . وقتی یک سلسله کلمات پشت سر هم بیان میشن مثل این عبارت : internet protocol television handbook name از کجا بفهمیم چطور باید ترجمش کنیم . مثلا این عبارت رو به چند صورت میشه برگردوند مثل: نام کتابچه پروتکل تلویزیون اینترنتی نام کتابچه تلویزیون پروتکل اینترنتی پروتکل نام کتابچه تلویزیون اینترنتی به چه صورت باید برگردونده بشه تا صحیح باشه ؟

غریب دوست

آیا به دنبال راه حلی ساده و عملی برای افزایش آمار وبلاگ یا وبسایت خود هستید؟ آیا به دنبال راه حلی ساده و عملی برای افزایش فروش محصولات خود دارید ؟ آیا از گران بودن قیمت تبلیغات یا فرستادن ایمیل تبلیغاتی خسته شده اید؟ در این مجموعه آموزشی به طرز کاملا عملی به شما یاد میدهیم : 1- چگونه پیج رنکمان را در گوگل بسیار سریع به 10 برسانیم . 2- چگونه بدون ارسال هیچ مطلبی در وبلاگ یا سایتمان روزانه بالغ بر 10000 بازدید کننده داشته باشیم. 3- چگونه بینندگان سایتمان را مجبور بدیدن تبلیغات خودمان و خرید محصولاتمان بکنیم و انگیزه آنها را بتحریک در بیاوریم. 4- چگونه بدون داشتن هیچ لیست ایمیلی شخصی افراد !!! سرور اصلی یاهو را مجبور به ارسال ایمیل تبلیغاتی INBOX ی كنیم 5- چگونه ده ها میلیون ایمیل را مطعلق به ایرانیان را جمع آوری کنیم و آنها را مجبور به دادن ایمیلشان بما بکنیم. بجای اینکه هزاران و میلیونها تومان برای تبلیغ سایت یا محصول خود به سایتهای پر بازدید بپردازی فقط مبلغ بسیار ناچیزی برای خرید این بسته آموزشی صرف کرده و جلوی ضرر و زیان را بگیرید. >>>> http://cdmc.mihanblog.com/post/534 <<&lt

مائده کاویانی

سلام من وبلاگی درست کردم صرفآ برای نقل منابع آموزشی رایگان خصوصأ برنامه special program تا دانلود آن برای سایرین آسان باشد و مثل خودم برای دانلود دچار مشکل فیلترینگ یا سایر مطالب نشوند ممنون می شم من را در این راه یاری کنید

سحر

برای مهارت های شنیداری میشه بیشتر توضیح بدین ؟