یادگیری زبانهای مختلف مغز را جوان نگاه می دارد !


یادگیری زبانهای مختلف مغز را جوان نگاه می دارد !

دانشمندان دریافتند که یادگیری و صحبت کردن به چند زبان و گویش مختلف مغز افراد چند زبانه را از پیری محافظت کرده و موجب می شود که مغز جوان بماند.
نتایج تحقیقاتی که در تازه ترین شماره مجله Psychology and Aging منتشر شده است نشان می دهد که مغز افراد چند زبانه ای که قدرت استفاده از زبانها و گویشهای مختلف را دارند دچار پیری نمی شود و همیشه جوان می ماند.

نورولوژیستهای این تحقیق کشف کردند سالمندانی که به زبانهای زیادی صحبت می کنند نتایج بهتری در آزمایشات عملکرد ادراکی مغز کسب می کنند.

این دانشمندان در این خصوص اظهار داشتند: هیچ اکسیر جادویی برای جوان نگه داشتن مغز وجود ندارد اما استفاده از دو و یا سه زبان می تواند به طولانی کردن سالهای خوب زندگی کمک کند.

براساس گزارش ساینس دیلی، به نظر می رسد که افراد چند زبانه نسبت به همسالان خود که تنها یک زبان را می دانند ذهن شفاف تر و آماده تری دارند.

این نتایج برپایه تحقیقاتی که از سال 1989 روی گروهی از افراد در سنین بین 75 تا 95 سال انجام شد به دست آمده است.

در این تحقیق محققان درخصوص آگاهی و عادت در صحبت کردن به زبانهای مختلف (از دو زبان و بیشتر) یک سری آزمایشات ادراکی را برای سالمندان تجویز کردند.

در این آزمایشات مشخص شد که دانستن زبانهای بیشتر و استفاده از آنها حالت ادراکی افراد را در سالمندی بهبود می بخشد.
این نتایج تاکید می کند داشتن یک مغز جوان تنها با گرفتن دیپلم و یا لیسانس در زبانهای مختلف میسر نیست بلکه استفاده از زبانها و گویشهای مختلف اکسیر جوانی مغز در دوران سالمندی است.
منبع : خبرگزاری مهر

/ 1 نظر / 8 بازدید
هادي ضعيفي

مطلبی بسیار آموزنده و مفید باتشکر